Człowiek rodzi się i żyje wolnym

2020-08-31

Człowiek rodzi się i żyje wolnym

W związku z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych oraz utworzenia NSZZ Solidarność Instytut Dziedzictwa Solidarności opracował wirtualną wystawę zatytułowaną „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”. Można ją obejrzeć tutaj.

Te obchody miały wyglądać zupełnie inaczej, ale pandemia koronawirusa zmieniła nasze plany (…) ale jesteśmy i byliśmy we wszystkich miejscach, gdzie rodziła się Solidarność. Bo NSZZ Solidarność rodził się w wielu zakątkach naszego kraju. Na początku w Świdniku, później wydarzenia lubelskiego lipca, pierwszy strajk na Śląsku, później w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdrój i Dąbrowie Górniczej – podkreślił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. – Wszędzie robotnicy przygotowywali petycje, które później przekształcały się w postulaty. I każdy z postulatów miał jeden podstawowy cel – niezależny samorządny związek zawodowy. To był nasz priorytet, nasz skrawek wolności, o który wtedy walczyliśmy.

Wirtualną wystawę „Człowiek rodzi się i żyje wolnym” przygotowaną na 40-lecie powstania NSZZ Solidarność można obejrzeć tutaj.