Historyczny strajk upamiętniony w brązie

2012-02-07

Historyczny strajk upamiętniony w brązie

Dokładnie w 31. rocznicę zwycięskiego zakończenia strajku generalnego na Podbeskidziu w 1981, w asyście związkowych pocztów sztandarowych, ks. biskup Tadeusz Rakoczy ordynariusz bielsko-żywiecki poświęciła tablicę, upamiętniającą udział pracowników ówczesnej FSM w tym proteście.

Wydarzenia z 1981 owocnie wpisały się w historię naszego miasta, całej Ojczyzny i Europy. Stało się to początkiem kreowania nowego oblicza Europy, pokazało czym jest wolność człowieka, jego godność – przypomniał ks. biskup Tadeusz Rakoczy.

Znajdująca się w hali 3D Fiat Powertrain Technologies (dawna hala Wydziału Mechanizmów FSM), wykonana z brązu tablica, której autorem jest krakowski artysta i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych prof. Czesław Dźwigaj przypomina nie tylko sam robotniczy protest, ale także dziękczynne nabożeństwo która została odprawiona w tym miejscu 6 lutego 1981. Został w nią bowiem wkomponowany drewniany krzyż, który zdobił postawiony wówczas ołtarz, a potem pozostał w tej hali, otoczony opieką załogi. Przetrwał on zarówno mroczne czasy stanu wojennego, jak również trudny okres transformacji ustrojowej.

Krzyż wykonał podczas podbeskidzkiego strajku generalnego biorący w nim udział na terenie FSM Jan Worek, członek naszego związku. Natomiast inicjatorem zakończenia protestu nabożeństwa przy ołtarzu polowy i jednocześnie liderem protestu w naszym zakładzie byli Kazimierz Pilarz, ówczesny przewodniczący NSZZ Solidarność FSM Bielsko-Biała oraz Andrzej Kralczyński, późniejszy (1989-1993) pierwszy senator ziemi podbeskidzkiej. Obaj byli obecni na uroczystości poświęcenia tablicy, podobnie jak wielu innych uczestników historycznego protestu z 1981. Wśród przybyłych gości znaleźli się natomiast m.in. Marcin Tyrna, przewodniczący Podbeskidzkiej Solidarności i Ryszard Drabek, wiceprzewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej. Nie zabrakło także przedstawicieli pracodawców z Emanuelem Lorenizn, prezesem Fiat Powertrain Technologies na czele oraz Stanisława Szweda, posła czwartą kadencję reprezentującego w Sejmie nasz region.

Po poświęceniu pamiątkowej tablicy z historycznym krzyżem w stołówce hali 3D odbyło się uroczyste spotkanie dwóch pokoleń związkowców Solidarności – biorącego udział w zwycięskim dziesięciodniowym strajku generalnym w 1981 oraz obecnie walczącego o godne wynagrodzenia, interesy i prawa pracownicze. Wręczono na nim, przyznane na wniosek naszej organizacji międzyzakładowej, medale XXX-lecia NSZZ Solidarność osobom, zawsze będących wiernymi ideałom oraz wartościom, które niezmiennie towarzyszyły Solidarności oraz związanej z nią ruchowi społecznemu. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. Kazimierz Pilarz, pierwszy przewodniczący naszego związku z bielskim FSM.

(red)