Jubileuszowa Pielgrzymka na Jasną Górę

2022-08-30

Jubileuszowa Pielgrzymka na Jasną Górę

Międzyzakładowa Solidarność FCA Poland zaprasza na jubileuszową 40. (XL) Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę, odbywającej się w tym roku odbędzie się w niedzielę 18 września 2022 pod hasłem „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”. Coroczna pielgrzymka ludzi pracy do Jasnogórskiej Pani to duchowy testament patrona – a wcześniej kapelana – NSZZ Solidarności, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Wśród tysięcy pątników licznie zgromadzonych się tego dnia pod jasnogórskim szczytem nie może zabraknąć związkowców z naszych fiatowskich spółek, którym – na wałach klasztoru – tradycyjnie towarzyszyć będzie poczet sztandarowy.

Głównym punktem 40. Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę będzie uroczysta msza święta na szczycie, która rozpocznie się w niedzielę 18 września 2022 o godz. 11.00. Przewodzić jej będzie ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zaś homilię wygłosi ks. bp Wiesław Śmigiel. Koncelebrować mszę świętą będą duszpasterze ludzi pracy i kapelani Solidarności z całej Polski.

Podczas nabożeństwa (po Komunii Świętej) poświecone zostaną sztandary Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ Solidarność, zaś po mszy świętej będzie miał miejsce Akt Zawierzenia Matce Bożej Solidarności Robotników Ludzi Pracy.

Przed sumą odbędzie się modlitwa różańcowa (godz. 10.15) na szczycie prowadzona przez ks. prałata Józefa Nowakowskiego, natomiast wcześniej (godz. 9.30) wykład „Biada społeczeństwu, którego obywatele nie rządzą się męstwem” wygłosi prof. dra hab. Waldemar Rozynkowski.

Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan, męczennik, a od 2014 patron NSZZ Solidarność (więcej czytaj tutaj) – organizując ją po raz pierwszy we wrześniu 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z różnych części Polski. Idea błogosławionego ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy, odbywającą się zawsze w trzecią niedzielę września.

Międzyzakładowa Solidarność FCA Poland organizuje wyjazd pielgrzymów oraz związkowego pocztu sztandarowego na niedzielne uroczystości. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są w związkowych siedzibach NSZZ Solidarność w Bielsku-Białej (033/813-22-53) i Tychach (tel. 032/217-96-98). Wyjazd autokarów z pielgrzymami w niedzielę 18 września 2022 z Bielska-Białej o godz. 7.00 (zatoka MZK przy ul. Traugutta), natomiast z Tychów o godz. 7.40 (zatoka obok Hotelu Tychy). Powrót w późnych godzinach popołudniowych. Koszt wyjazdu wynosi 10 zł od osoby, zaś liczba miejsc – ze względu na pojemność autobusów – jest ograniczona.

Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę można uzyskać w związkowych siedzibach w Bielsku-Białej oraz Tychach.