Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego

2014-12-15

Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego

Uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, Solidarności i wszystkich ofiar tamtego czasu odprawiono w sobotę, 13 grudnia, w 33. rocznicę wprowadzenia w Polsce w 1981 stanu wojennego w kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Po zakończeniu nabożeństwa złożono kwiaty pod tablicą znajdującą się na bialskim kościele upamiętniającą wszystkich więzionych, internowanych i represjonowanych w latach stanu wojennego.

W czasie wprowadzonego nielegalnie, z naruszeniem wówczas obowiązującego prawa – co potwierdziła zarówno Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 1992, jak również Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 2011 – przez komunistyczne władze stanu wojennego w wyniku bezprawnych działań tajnych służb i milicji straciło życie ponad sto osób, a internowanych zostało ponad 10 tysięcy osób. Tysiące ludzi – w tym wielu mieszkańców Podbeskidzia – było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach i strajkach, popieranie podziemnej Solidarności, czy też samą przynależność do naszego związku zawodowego. Większość działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

We wspólnej modlitwie za ofiary stanu wojennego, której przewodniczył proboszcz bialskiej parafii ks. dr Andrzej Mojżeszko, licznie uczestniczyli związkowcy podbeskidzkiej NSZZ Solidarność, wśród których nie zabrakło przedstawicieli międzyzakładowej Solidarności Fiat Auto Poland oraz poczty sztandarowe, w tym również nasz.

Następnego dnia – w niedzielę, 14 grudnia 2014 o godz. 17 – w bielskiej katedrze św. Mikołaja odprawiona została natomiast comiesięczna msza święta za Ojczyznę i tych, którzy za Nią cierpieli.