Pielgrzymka do Rzymu i Asyżu

2014-02-07

Pielgrzymka do Rzymu i Asyżu

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność FAP organizuje czterodniową (26-29 kwietnia 2014) pielgrzymkę autokarową do Rzymu  z okazji kanonizacji błogosławionego papieża Jana Pawła II, która odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (27 kwietnia 2014). W drodze powrotnej pielgrzymka będzie połączona ze zwiedzaniem bazyliki św. Franciszka w Asyżu.

Pielgrzymka wyruszy do Włoch w sobotę 26 kwietnia 2014. Pątnicy do Rzymu dojadą autokarem, a następnie metrem do Watykanu, gdzie w niedzielę 27 kwietnia 2014 wezmą udział w uroczystościach kanonizacyjnych błogosławionych papieży Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Będzie to pierwsza od ponad pół wieku (dokładnie od 1954, gdy do kanonu świętych dołączył Piusa X) kanonizacja głowy Kościoła. Swój udział w uroczystościach, w których – jak ogłosiła Prefektura Domu Papieskiego – wezmą udział zgromadzeni na placu św. Piotra, placu Piusa XII oraz Via della Conciliazione zapowiedziało ponad stu światowych przywódców.

Po zakończeniu uroczystości kanonizacyjnych pielgrzymi przejadą autokarem do miejscowości Foligio, gdzie w miejscowym hotelu będą mieli zapewnioną obiadokolację, nocleg oraz śniadanie następnego dnia. W poniedziałek 28 kwietnia 2014 zaplanowany jest przejazd do Asyżu i zwiedzanie XIII-wiecznej bazyliki św. Franciszka z miejscowym przewodnikiem (przewidziane wykupienie słuchawek). Budowę bazyliki rozpoczęto następnego dnia po kanonizacji św. Franciszka (ta miała miejsce 16 lipca 1228), a podarowany przez mieszkańca Asyżu teren pod świątynie poświęcił papież Grzegorz IX. Przy czym ze względu na to, że reguła zakonu franciszkanów nie pozwala na posiadanie dóbr nieruchomość na której stoi świątynia od początku jest własnością Watykanu. Od 2000 bazylika, która ostateczny kształt uzyskała w latach 1474-1476 wraz z sąsiednimi zabudowaniami klasztornymi została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po zwiedzeniu bazyliki św. Franciszka cała grupa wyruszy w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do kraju we wtorek 29 kwietnia 2014.

Koszt pielgrzymki wynoszący 750 zł od osoby obejmuje:

• przejazd autokarem (toaleta, TV, klimatyzacja, darmowa kawa lub herbata) w obie strony;
  • opieka pilota;
  • nocleg w hotelu w Foligio ze śniadaniem wzmocnionym oraz obiadokolacją;
  • przewodnika w Asyżu;
  • ubezpieczenie.

Cena nie obejmuje natomiast przejazdy metrem do Watykanu (4 euro od osoby) oraz biletu wstępu do bazyliki św. Franciszka w Asyżu (3 euro).

Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są do 28 lutego 2014 w związkowych siedzibach międzyzakładowej Solidarności FAP w Bielsku-Białej (tel. 33/813-27-51) oraz Tychach (tel. 32/217-96-98), gdzie można również uzyskać wszelkie szczegółowe informacje na temat wyjazdu.