Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

2014-08-08

Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Międzyzakładowa Solidarność FAP zaprasza 21 września 2014 na XXXII Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, której hasłem przewodnim będzie „Solidarni mocni wiarą w syna Bożego”. Wśród tysięcy pątników, zgromadzonych tego dnia pod jasnogórskim szczytem nie może zabraknąć związkowców z naszych fiatowskich spółek, którym – na wałach klasztoru – towarzyszyć będzie poczet sztandarowy.

Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, organizując ją we wrześniu 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z różnych części Polski. Idea błogosławionego ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy, odbywającą się zawsze w trzecią niedzielę września.

Zapraszam do Częstochowy wszystkich ludzi pracy, wierzących i dystansujących się od przekonań religijnych – podkreśla ks. bp. Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz ludzi pracy. – Przyniesiemy prośbę o chleb powszedni i błaganie, by chlebem powszednim stał się dialog między rodakami a nie przekrzykiwanie osób walczących o kość władzy.

Zaproszenie ks. bp Kazimierza Ryczana w całości można przeczytać tutaj.

Głównym punktem tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy będzie w niedzielę 21 września 2014 uroczysta suma na szczycie, która rozpocznie się o godz. 11. Przewodzić jej będzie i homilię wygłosi ks. abp. Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Wcześniej (godz. 9.15) odbędzie się modlitwa różańcowa prowadzona przez ks. Andrzeja Rogozińskiego, duszpasterza ludzi pracy archidiecezji białostockiej oraz koncert chóru „Boże Echo” (godz. 10).

Pełen program pielgrzymki rozpoczyna się już w sobotę, 20 września o godz. 19.00 mszą na jasnogórskim szczycie, której będzie przewodniczył ks. bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej. Później (godz. 21.45) Drogę Krzyżową na jasnogórskich wałach poprowadzi ks. kanonik Ryszard Puciłowski, kapelan Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność. Natomiast dokładnie o północy z soboty na niedzielę w Bazylice Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się koncelebrowana msza prowadzona przez ks. prałata Jana Iłczyka, po której odbędzie się czuwanie modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu. Cały program pielgrzymki można przeczytać tutaj.

Międzyzakładowa Solidarność Fiat Auto Poland organizuje wyjazd pielgrzymów oraz związkowego pocztu sztandarowego na niedzielne uroczystości. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są w związkowych siedzibach NSZZ Solidarność w Tychach (tel. 032/217-96-98) i Bielsku-Białej (033/813-22-53). Koszt przejazdu autokarem do Częstochowy i z powrotem, wraz z ubezpieczeniem, wynosi 10 zł od osoby. Wyjazd autokarów z pielgrzymami z Bielska-Białej o godz. 7.00 (zatoka MZK przy ul. Traugutta), natomiast z Tychów o godz. 7.40 (zatoka obok Hotelu Tychy). Powrót w późnych godzinach popołudniowych.