Premia (na razie) bez terminu

2014-06-25

Jednorazowa premia w FAP będzie wynosić 50 zł za każde 8 nadgodzin przepracowanych w pierwszym półroczu, czyli do końca czerwca 2014 – ustalono podczas spotkania dyrekcji ze związkami zawodowymi. Natomiast nadal jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie pieniądze te trafią na konta pracowników.

NSZZ Solidarność uważa, że skoro premia dotyczy pierwszego półrocza powinna być wypłacona razem z wynagrodzeniem za czerwiec, który to półrocze kończy, czyli 10 lipca 2014. Taka też była początkowa propozycja dyrekcji. Jednak pozostałe organizacje związkowe wnioskowały o wypłatę premii miesiąc później, innymi słowy 10 sierpnia. Argumentem było, iż pracownikom potrzebne będą wówczas pieniądze na szkolne podręczniki dla dzieci. Tylko, że premia – niezależnie, czy wypłacona w lipcu czy sierpniu – ma mieć dokładnie taką samą wysokość, a zatem zatrudnieni na późniejszej wypłacie nie zyskają ani grosza. Wręcz mogą stracić. Gdyby bowiem trzymali premię na własnym oprocentowanym koncie mogliby liczyć na choć kilka złotych odsetek. Gdy pieniądze poleżą na firmowym rachunku bankowym pracownicy nic nie będą z tego mieli. Ponadto jest grupa osób zatrudnionych tylko do końca czerwca, która przy wypłacie premii w sierpniu może po prostu nie otrzymać dodatkowych pieniędzy! Nawet mimo przepracowania wszystkich sobót oraz nocnych nadgodzin na drugiej zmianie.

Ostatecznie stanęło na tym, że to dyrekcja ustali termin wypłaty premii, uwzględniając argumenty podnoszone przez organizacje związkowe.

Jednorazowa (una tantum) premia za pracę w nadgodzinach w pierwszym półroczu wyniesie 50 zł brutto za każde 8 dodatkowo przepracowanych godzin. Nie tylko we włoskie soboty, ale również w normalne dni pracy. Przykładowo pół stówki dostanie każdy, kto ma na koncie przepracowane cztery 10-godzinne dniówki na drugiej zmianie. Przypominamy, że Solidarność wielokrotnie domagała się przywrócenia dodatku za pracę we włoskie soboty (więcej czytaj tutaj). Wprowadzenie premii oznaczającej praktycznie wypłatę tego dodatku za pierwsze półrocze 2014 oznacza zatem częściową realizację naszych żądań.

Solidarność domaga się również dodatkowo bonusu dla wszystkich pracowników jako rekompensata za brak podwyżki przynajmniej za rok 2014 i zwróci się do pozostałych organizacji o wspólne podpisanie takiego wniosku.

Jak już informowaliśmy wcześniej (więcej czytaj tutaj) warunkiem wypłaty premii una tantum za pierwsze półrocze jest zwiększenie do 400 limitu tegorocznych nadgodzin. Natomiast kwestia takiej samej premii za drugie półrocze – jak już zapowiedziała dyrekcja – będzie rozpatrywana podczas rozmów dotyczących zbiorowej podwyżki płac, uzależnianej (więcej czytaj tutaj) przez pracodawcę od zgody na przedłużenie w 2015 okresu rozliczeniowego, czyli wprowadzenie elastycznego czasu pracy.

(rd)