Przerwy urlopowe w Magneti Marelli

2018-04-12

Dni tegorocznego urlopu zbiorowego w bielskim Magneti Marelli ustalono w porozumieniu podpisanym w środę 11 kwietnia 2018 przez związki zawodowe z dyrekcją spółki. Przewidują one dwie zbiorowe przerwy urlopowe: letnią (wakacyjną) w sierpniu oraz świąteczno-noworoczną w grudniu.

Dłuższe przerwy urlopowe ustalono w Zakładzie Zawieszeń. Wakacyjna, potrwa dwa i pół tygodnia od poniedziałku 30 lipca do środy 15 sierpnia 2018 i jako, że ten ostatni dzień jest świętem przerwa wakacyjna w „zawieszeniach” obejmuje 12 dni urlopu. Przerwa świąteczna rozpocznie się natomiast w poniedziałek 24 grudnia i potrwa do 31 grudnia. Po odliczeniu świąt i weekendów zajmuje ona 4 dni urlopu, zaś układ kalendarza sprawia, że pracownicy Zakładu Zawieszeń powinni mieć wolne od soboty 22 grudnia do końca roku.

Nieco krótsze będą przerwy urlopowe w Zakładzie Amortyzatorów. Przerwa wakacyjna rozpocznie się tam w poniedziałek 6 sierpnia i potrwa do niedzieli 19 sierpnia 2018, czyli po uwzględnieniu przypadającego w tym okresie święta Wniebowzięcia NMP obejmować będzie 9 dni urlopu. Urlopowa przerwa świąteczno-noworoczna rozpocznie się w „amortyzatorach” w czwartek 27 grudnia i potrwa do poniedziałku 31 grudnia 2018. W sumie będą to trzy dni urlopu zapewniające wolne – po uwzględnieniu świąt Bożego Narodzenia – od 25 grudnia do Sylwestra włącznie.

Co ważne termin letniej (wakacyjnej) przerwy urlopowej nie dotyczą zatrudnionych na linii BMW, UKL, B-Suv i Ducato. Pracownikom tym udzielane będą urlopy według indywidualnie ustalonego harmonogramu w wymiarze minimum dwóch tygodni (czyli 14 kolejnych dni kalendarzowych) w okresie od 1 czerwca do 30 września 2018. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdyż w porozumieniu uzgodniono, że w Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko nie tworzy się kodeksowego planu urlopów, a jedynie ustala terminy zbiorowych przerw urlopowych.

Jednocześnie terminy zbiorowych przerw urlopowych w Magneti Marelli może ulec korekcie w przypadku wymuszonych zmian harmonogramu produkcyjnego.

Podczas środowego rozmów ze związkami zawodowymi dyrekcja poruszała nie tylko kwestie związane z urlopami wypoczynkowymi. Poinformowano o zabezpieczeniu z poziomu zarządu centralnego w budżecie spółki kwoty pozwalającej na podwyżki indywidualne dla ok. 15 proc. załogi Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko, czyli mniej więcej stu osób. Zasadniczymi kryteriami tych podwyżek indywidualnych mają być dyspozycyjność, zaangażowanie oraz frekwencja (brak absencji), natomiast pierwszeństwo przy przyznawaniu podwyżek indywidualnych mają mieć – zgodnie z zapowiedziami pracodawcy – osoby na najniższych stawkach. To wszystko nie zmienia jednak faktu, że 85 proc. pracowników bielskiego Magneti Marelli w dyrekcyjnych podwyżkach nie jest przewidziana. Dlatego też NSZZ Solidarność cały czas upomina się o zbiorowe podwyżki wynagrodzeń dla całej załogi.

Dyrekcja kolejny raz poruszyła kwestie wprowadzenia w Magneti Marelli systemu 18/20 zmian. Jako, że temat ten od dłuższego czasu jest podnoszony przez pracodawcę wszyscy pracownicy mające uwagi, wnioski bądź zastrzeżenia dotyczące takiego systemu pracy proszeni są o zgłaszanie ich w siedzibie naszej międzyzakładowej Solidarności FCA Poland. Pozwolą one na przyjęcie optymalnego z punktu widzenia załogi stanowiska w tej sprawie. NSZZ Solidarność bowiem zawsze broni interesów i praw pracowników, zaś ich głos zawsze bierze pod uwagę.

Kalendarz przerw urlopowych w Zakładzie Zawieszeń Magneti Marelli zobacz tutaj.

Kalendarz przerw urlopowych w Zakładzie Amortyzatorów Magneti Marelli zobacz tutaj.