Rozmowy zamiast strajku w Sistema

2015-03-18

Negocjacje płacowe w Sistema Poland rozpoczną się w czwartek 19 marca 2015 o godz. 13. Tym samym zawieszona została w tej spółce czynna akcja strajkowa – podobnie jak wcześniej w Fiat Auto Poland (więcej czytaj tutaj) i bielskim Magneti Marelli (więcej czytaj tutaj), rozpoczęcie negocjacji daje bowiem szansę na rozwiązanie obecnego sporu zbiorowego w drodze porozumienia wprowadzającego zbiorową podwyżkę płac, co jest celem NSZZ Solidarność.

Od początku podkreślamy, że naszym celem jest wynegocjowanie podwyżek płac dla pracowników – podkreśla Wanda Stróżyk, przewodnicząca międzyzakładowej Solidarności FAP. – Dlatego też, jak tylko pracodawca w końcu ustalił termin rozmów, postąpiliśmy tak samo jak w przypadku sporów zbiorowych w Fiat Auto Poland oraz w Magneti Marelli i zawiesiliśmy planowaną akcję strajkową do 8 kwietnia 2015.

Cały czas będą natomoiast trwać w Sistema Poland protesty: wstążeczkowy i włoski, w ramach którego pracownicy na znak poparcia dla postulatów zgłoszonych przez Solidarność noszą przypięte do ubrań roboczych czerwone wstążeczki (więcej czytaj tutaj).

W Sistema Poland, podobnie jak w FAP, podwyżek płac nie było od 2011. Jednocześnie stale rosło obciążenie pracowników zadaniami, dlatego też międzyzakładowa Solidarność FAP od kilku lat domagała się podwyżki stawek zasadniczych wszystkich pracowników o 2,50 zł na godzinę, czyli 420 zł miesięcznie za kodeksowy czas pracy od poniedziałku do piątku. W czerwcu 2014 żądanie takiej podwyżki złożono w trybie sporu zbiorowego, ale mimo to dyrekcja cały czas ignorowała postulaty płacowe, nie podejmując ani rozmów, ani wymaganych przez prawo rokowań. Doprowadziło to do zorganizowania przez międzyzakładową Solidarność – zgodnie z przepisamiustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – głosowanie wśród pracowników (więcej czytaj tutaj). Wzięło w nim blisko trzy piąte załogi, przy czym aż 97 proc. głosujących opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji strajkowej (więcej czytaj tutaj) w przypadku niespełnienia przez pracodawcę żądań płacowych zgłoszonych przez NSZZ Solidarność.

W efekcie rozpoczęta została akcja protestacyjno-strajkowa (więcej czytaj tutaj), w ramach której – oprócz wspominanych protestów: włoskiego i wstażeczkowego – zorganizowano również w marcu dwie pikiety przez główną bramą tyskiego zakładu (więcej czytaj tutaj jak również tutaj).