Rząd łamie dialog społeczny dwa razy w tygodniu

2011-02-25

Rząd wciąż łamie dialog społeczny – alarmuje Solidarność. Dowodem jest przygotowana przez związek biała księga przykładów nieprzestrzegania przez gabinet Donalda Tuska trybu obowiązkowych konsultacji z partnerami społecznymi.

Opracowanie zawiera 50 przykładów złamania przez rząd zasad obowiązkowych konsultacji aktów prawnych, przesłanych „Solidarności” w okresie od czerwca do grudnia 2010 roku. Zastrzeżenia dotyczą nie tylko  projektów rozporządzeń, ale i ustaw, w tym Kodeksu pracy. Większość odnotowanych naruszeń dotyczy skracania czasu konsultacji oraz nieprawidłowych zastrzeżeń przedstawicieli rządu, według których niezgłoszenie uwag przez związek traktowane było, jako akceptacja projektu. Często podawano też niewłaściwą podstawę prawną trybu konsultacji.

To kolejna biała księga przykładów nieprzestrzegania przez rząd obowiązku konsultacji ze związkami zawodowymi zmian w prawie. Poprzednia obejmowała okres od czerwca 2008 r. do maja 2010 roku. - Opracowanie w lipcu przekazaliśmy przewodniczącemu Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych (TK) wicepremierowi  Waldemarowi Pawlakowi. Liczyliśmy na interwencję w poszczególnych ministerstwach i koniec tych złych praktyk. Niestety, kolejny raport pokazuje, że rząd  wciąż nie dba o dialog społeczny – mówi Zbigniew Kruszyński, ekspert „Solidarności” w TK.

Białą księgę przykładów nieprzestrzegania przez rząd obowiązkowych konsultacji z partnerami społecznymi szef „Solidarności” Piotr Duda przekazał wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi podczas obrad Trójstronnej Komisji.

Biała Księga

Źródło: Dział Informacji KK