Stabilna praca i godna płaca

2014-10-10

Stabilna praca i godna płaca

Ochrona miejsc pracy i stałego zatrudnienia, wzrost wynagrodzeń oraz poprawa bezpieczeństwa pracy to priorytetowe zadania stojące przed NSZZ Solidarność określone w uchwale programowej przyjętej przez XXVII Krajowy Zjazd Delegatów, który obradował w Bielsku-Białej. Wśród nieco ponad trzystu delegatów było dwoje przedstawicieli Solidarności Fiat Auto Poland: Wanda Stróżyk i Bogdan Szozda.

W składającej się z dwóch części: „Praca – Płaca – Dialog” oraz „Rozwój Związku – Zorganizowani mają lepiej” uchwale programowej stwierdzono, że najważniejsze obecnie zadania to ochrona miejsc pracy i stałego zatrudnienia, wzrost wynagrodzeń i poprawa bezpieczeństwa pracy, a także działania na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy. Solidarność będzie żądać, by polskie regulacje dotyczące umów terminowych były zgodne z dyrektywą i nie dyskryminowały pracowników będących stroną umowy terminowej, jak również domaga się określenia przez rząd mechanizmów wzrostu poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę do osiągnięcia 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz ratyfikacji art. 4 pkt 1 Europejskiej Karty Społecznej, gwarantującego pracownikom prawo do wynagrodzenia, które zapewni im i ich rodzinom godziwy poziom życia. Uchwała podejmuje także zagadnienia obrony wolności, demokracji i praw człowieka, w tym promowanie postaw patriotycznych, wprowadzenie rozwiązań na rzecz rodzin i globalizacji solidarności, ochronę zdrowia, ochronę i promocję edukacji, kultury i nauki oraz ochronę środowiska.

Delegaci w uchwale programowej przypomnieli, że obecny rząd lekceważy konstytucyjne prawo do godnego traktowania i wynikające stąd prawa pracownicze. Płace polskich pracowników pozostają nadal na wyjątkowo niskim poziomie w stosunku do państw Europy Zachodniej, mimo, że jesteśmy jednym z najwięcej pracujących narodów na świecie. NSZZ Solidarność oczekuje poprawy stosunku ilości i jakości pracy do wartości wynagrodzeń oraz jednocześnie sprzeciwia się opieraniu polskiej gospodarki jedynie na kryterium taniej siły roboczej.

NSZZ Solidarność wzywa rząd do realizacji konstytucyjnej zasady społecznej gospodarki rynkowej. Równość praw i wolności obywatelskich musi się realizować także poprzez powszechny udział obywateli we własności i dochodach z rozwoju gospodarczego.

Zmiany w systemie emerytalnym w Polsce zostały wprowadzone bez uwzględnienia realiów życia. Nasz związek żąda od władz przywrócenia dotychczasowego wieku uprawniającego do przechodzenia na emeryturę, tak dla mężczyzn jak i dla kobiet oraz wprowadzenia rozwiązań pozwalających na dłuższą aktywność zawodową osób starszych, nie w oparciu o przymus, a o motywację.

Druga część uchwały programowej, dotycząca rozwoju związku obejmuje m.in. sprawy pozyskiwania nowych członków, szkoleń i programów unijnych, informacji i promocji, kwestii organizacyjnych oraz podtrzymywania tradycji i etosu NSZZ Solidarność.

XXVII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność przyjął także uchwałę ws. drugiego pakietu klimatycznego (domagając się od rządu RP zawetowania przygotowanego przez Komisją Europejską dokumentu pt. „Ramy polityczne na okres 2020–2030 dotyczące klimatu i energii”) oraz stanowisko ws. budownictwa mieszkaniowego (wzywając rząd RP do podjęcia konkretnych działań w zakresie legislacyjnym i finansowym w stosunku do budownictwa mieszkaniowego, w tym przede wszystkim dla niezamożnej części obywateli).

Delegacie wystąpili również z apelem ws. dialogu społecznego w Polsce wzywając do wprowadzenia do ustawy o komisji trójstronnej i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego zapisu gwarantującego partnerom społecznym rzeczywisty wpływ na kształt prawa, który ich dotyczy, w szczególności Kodeksu pracy.

Czytaj też
„Ochrona miejsc pracy i zatrudnienia. Delegaci przyjęli Uchwałę Programową”

Zobacz reportaż z obrad XXVII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność