Strajk ostrzegawczy w ASK Poland

2020-03-05

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy odbędzie się w piątek 6 marca 2020 w zakładach ASK Poland w Bielsku-Białej i Wilkowicach. Początek strajku prowadzonego z zachowaniem wszelkich wymogów ustawowych o godz. 13.

Dotychczasowy przebieg mediacji uzasadnia bowiem ocenę, że nie prowadzą one do prowadzonych sprawnego rozwiązania trwającego w tej spółce od stycznia płacowego sporu zbiorowego (więcej czytaj tutaj). W takiej sytuacji NSZZ Solidarność zmuszona została do sięgnięcia po ustawowe środki walki o prawa i interesy pracowników ASK Poland.

Upór dyrekcji, która pozostaje głucha na związkowe argumenty i ignoruje pracowników ASK Poland, oczekujących podwyżki płac do sprawiedliwego poziomu sprawił, że trzeba pokazać determinację i jedność w walce o wyższe wynagrodzenia – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca międzyzakładowej NSZZ Solidarność FCA Poland. – Pamiętajmy, że żadna praca nie hańbi poza źle opłacaną. Tymczasem w ASK Poland  wymaga się od pracowników najwyższej jakości oraz wydajności, oferując w zamian najmniejsze możliwe zarobki. Płace w tej spółce musza wzrosnąć, aby było co do garnka włożyć.

Żądania płacowe zgłoszone przez NSZZ Solidarność to podniesienie od 1 stycznia 2020 stawek wynagrodzenia zasadniczego wszystkich pracowników ASK Poland o 350 zł miesięcznie oraz wzrost dodatku stażowego o 100 zł miesięcznie. Z kolei pracodawca upiera się przy podwyżkach wynagrodzeń o 120 zł miesięcznie (czyli 71 groszy za godzinę) i podniesieniu dyscyplinującej pracowników miesięcznej premii absencyjnej o 80 zł.

– Kocham firmę, ale chcę podwyżkę będzie podstawowym hasłem strajku ostrzegawczego – mówi Wanda Stróżyk. – Jednocześnie nie można bowiem akceptować sytuacji, gdy spółka nie chce podzielić się zyskami z załogą, która te zyski wypracowała!

Dlatego też NSZZ Solidarność cały oczekuje na zmianę podejścia pracodawcy do kwestii objętych żądaniami będących przedmiotem sporu zbiorowego oraz podjęcie przez dyrekcję ASK Poland konstruktywnego, merytorycznego dialogu społecznego, który pozwoli na zakończenie trwającego sporu zbiorowego satysfakcjonującym porozumieniem płacowym

(rd)