Straż przy grobie księdza Jerzego

2015-09-26

Straż przy grobie księdza Jerzego

Związkowcy naszej międzyzakładowej Solidarności FCA Poland 24-25 września 2015 kolejny raz pełnili straż przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko, kapelana i patrona NSZZ Solidarność. Niezwykła całodobowa warta przy grobie bł. księdza Jerzego koło kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu trwa nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat.

Członkami tej honorowej straży obok członków Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus” są coraz częściej związkowcy Solidarności z całej Polski. Błogosławiony ksiądz Jerzy decyzją Watykanu od ubiegłego roku jest oficjalnym patronem NSZZ Solidarność (więcej czytaj tutaj).

Kościelna Służba Porządkowa „Totus Tuus” powstała w żoliborskiej parafii jeszcze za życia bł. ks. Popiełuszki i miała pomóc w utrzymaniu porządku w czasie odprawianych przez niego mszy świętych za Ojczyznę, gdy tysiące ludzi przybywało do kościoła na Żoliborzu, aby nabrać sił do walki o wolność, sprawiedliwość i solidarność ludzi pracy. Po męczeńskiej śmierci księdza Jerzego służba porządkowa zmieniła strukturę organizacyjną. Teraz dba o porządek i zabezpiecza takie uroczystości jak np. rocznica śmierci kapłana. Pilnuje także grobu. Aktualnie czuwanie ma znaczenie symboliczne. Jest dowodem trwania przy wartościach, za które bł. ksiądz Jerzy nie wahał się oddać swego młodego życia.

Na wartę przy grobie kapelana i patrona NSZZ Solidarność przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Stoją tu w dzień i w nocy, w niedzielę oraz w święta, nieprzerwanie całą dobę. Straż pełniona przez związkowców trwa od godziny 13 jednego dnia do 13. dnia następnego.

Przedstawiciele naszej międzyzakładowej Solidarności FCA Poland w ostatnich latach już kilkukrotnie pełni taką straż. Wszyscy chętni, do zaciągnięcia honorowej warty przy grobie bł. księdza Jerzego proszeni są o zgłaszanie się w związkowych siedzibach w Bielsku-Białej oraz Tychach.