Trzeba chronić płace przed inflacją

2022-06-10

Do podjęcia działań i wypracowania rozwiązań mających na celu zniwelowanie skutków wysokiej inflacji oraz ochronę realnej wartość wynagrodzeń pracowniczych w FCA Poland wezwały wspólnie organizacje związkowe. Jednocześnie zgłaszając swoja gotowość do rozmów.

Jak podaje Eurostat – w dużej mierze w związku z niestabilną sytuacją międzynarodową wynikającą z agresji Rosji na Ukrainę – w całej Europie, notowany jest niespotykany od ponad ćwierć wieku wzrost inflacji. Kilka razy wyższy niż rok temu. W Polsce w maju 2022 wzrost cen towarów i usług, licząc rok do roku, zgodnie z danymi GUS osiągnął 13,9 proc. Wprawdzie w skali UE nie jest on rekordowy (w Estonii inflacja przekroczyła już 20 proc.), to jednak oznacza, że realna wartość pieniądza – a tym samym wynagrodzeń – spadła stopniała o jedna siódmą!

Trzeba przy tym pamiętać, że szczególnie drastyczny – kilkudziesięcioprocentowy – był i jest wzrost cen gazu, innych mediów oraz odbioru odpadów (a tym samym utrzymania mieszkań), jak również cen paliw (zdrożały rok do roku o 35,4 proc., czyli ponad jedną trzecią) znacznie zwiększającego wydatki związane z dojazdem do pracy oraz żywności, czyli pozycji stanowiących poważną pozycję w budżetach rodzin pracowniczych. Ponadto rodziny te zmuszone są płacić zdecydowanie wyższe raty kredytów hipotecznych (od wrześnie 2021 wzrosła ona – jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – o ok. 1.900 zł miesięcznie w przypadku „wzorcowego” kredytu na 300 tys. zł). Tymczasem bez kredytu hipotecznego większość polskich rodzin nie jest w stanie uzyskać samodzielnego mieszkania.

Ponadto wprowadzenie nowych rozwiązań ekonomicznych chroniących realną wartość płac pomoże utrzymać w zatrudnieniu, a tym samym zapewnić FCA Poland, wysokokwalifikowanych, wydajnych i efektywnych pracowników. Nie będą oni bowiem zmuszeni zmieniać pracodawcy, aby utrzymać rodziny na godnym poziomie.

– Mając na uwadze wysokie zaangażowanie i elastyczność pracowników FCA Poland w realizację ciągle zmieniających się planów produkcyjnych,  jak również dodatkową pracę w nadgodzinach (wydłużone zmiany, soboty) załoga zasługuje na zachowanie odpowiedniego statusu ekonomicznego – podkreślają związki zawodowe we wspólnym piśmie do dyrekcji FCA Poland.