Wiec w obronie Kodeksu Pracy

2013-03-19

Wiec w obronie Kodeksu Pracy

Każdego, kto nie zgadza się na słabo opłacaną, niewolniczą pracę na rozkaz, rosnące bezrobocie i zubożenie społeczeństwa Podbeskidzka Solidarność zaprasza na wiec w obronie Kodeksu Pracy i przeciwko antyspołecznej polityce obecnego rządu, który  odbędzie się we wtorek, 26 marca 2013, o godz. 15 na Placu Chrobrego w Bielsku-Białej.

Jest to odpowiedź na kolejne nasilające się próby liberalizacji przepisów Kodeksu Pracy sprowadzające się do zalegalizowania niewolniczego zatrudnienia nawet po kilkanaście godzin dziennie bez dopłat za nadgodziny. Będzie to kolejnym drastycznym ograniczeniem praw pracowniczych, wprowadzonym przez obecnie rządzącą koalicję PO-PSL pod kłamliwym hasłem walki z kryzysem gospodarczym i bezrobociem.

Jednocześnie pikieta ta będzie wyrazem poparcia związkowców z Podbeskidzkiej Solidarności dla akcji strajkowej, przeprowadzonej tego samego dnia, 26 marca 2013 w regionie śląsko-dąbrowskim. Ogłoszenie czterogodzinnego (od 6.00 do 10.00) strajku było podyktowane fiaskiem rozmów ze stroną rządową, która nie zamierza uwzględnić podstawowych żądań Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego (MKPS) w sprawie ochrony miejsc pracy, wsparcia polskiego przemysłu oraz wycofania się z planu wygaszenia emerytur pomostowych. Równocześnie jako absolutnie nie do przyjęcia ocenił MKPS w swoim komunikacie rządowy i poselski projekty zmian w Kodeksie Pracy. Cały komunikat MKPS czytaj tutaj.

W najbliższy wtorek w całym kraju kolportowane będą również ulotki dotyczące rządowych planów zmian w Kodeksie Pracy (m.in. wprowadzenie 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych oraz tzw. elastycznego czasu pracy, dopuszczające wydłużone dniówki rozpoczynające się każdego dnia o innej godzinie), natomiast samochody powinny jeździć z flagami, tak jak miało to miejsce podczas Euro 2012. Pokażmy w ten sposób naszą solidarność ze strajkującymi w regionie śląsko-dąbrowskim.