XXXI Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

2013-09-09

XXXI Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

Wezwaniem tegorocznej XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę 15 września 2013 jest „Solidarność wierna Bogu w Trójcy Jedynemu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Wśród tysięcy pątników, zgromadzonych tego dnia pod jasnogórskim szczytem nie może zabraknąć związkowców Solidarności Fiat Auto Poland, którym – na wałach klasztoru – towarzyszyć będzie poczet sztandarowy.

Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, organizując ją we wrześniu 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z różnych części Polski. Idea błogosławionego ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy.

Głównym punktem tegorocznej pielgrzymki będzie w niedzielę 15 września uroczysta suma na szczycie, która rozpocznie się o godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Koncelebrować zaś będą duszpasterze pracy z całej Polski. Wcześniej (godz. 9.15) odbędzie się modlitwa różańcowa, po której (godz. 10.00) koncert da orkiestra górnicza KWB Bełchatów.

Pełen program pielgrzymki rozpoczyna się już w sobotę, 14 września o godz. 19.00 mszą na jasnogórskim szczycie, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. bp Piotr Greger biskup pomocniczy bielsko-żywiecki. Następnie pątnicy uczestniczyć będą w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu (godz. 21.00) oraz Drodze Krzyżowej na Wałach (godz. 21.45), której przewodniczył będzie ks. Grzegorz Michalski, Duszpasterz Ludzi Pracy diecezji łódzkiej. Dokładnie o północy z soboty na niedzielę w Bazylice Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się koncelebrowana msza prowadzona przez ks. prałata Jana Iłczyka, po której odbędzie się czuwanie modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Wszystkich zaprasza pod jasnogórski szczyt ks. bp Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz ludzi pracy.

Do wszystkich Ludzi Pracy w Polsce
Do Duszpasterzy Ludzi Pracy

Zapraszam wszystkich ludzi pracy i ich rodziny na XXXI pielgrzymkę do tronu Królowej Polski na Jasną Górę. Tam zjednoczeni złożymy dziękczynienie za dar Ewangelicznej prawdy, którą karmić chcemy Naród Polski, jak nas karmili nasi praojcowie i ojcowie. Staniemy, by zamanifestować, że prawo Boże zawarte w Dekalogu jest pierwsze i najwyższe. Nikt go nie może zmieniać, ani prezydenci, ani trybunały, ani filozofowie, ani pseudouczeni, ani potęgi finansowe. Na nich zbudowana jest cywilizacja prawdy i godności człowieka. Bez tych praw zrodzi się cywilizacja przestępców działających w świetle stanowionego prawa. Bez Bożego prawa człowiek staje się „Kainem” dla swojego brata – dla dziecka, dla nieuleczalnie chorego, dla bezdomnego, dla przeciwnika politycznego. Bez Bożego prawa niedaleko jest do Katynia i Oświęcimia.

Przynosimy ból, że dzisiejsza władza lekceważy związki zawodowe, a środki masowego przekazu, czyli czwarta władza, nie broni wystarczająco ludzi pracy przed wyzyskiem i niesprawiedliwością.

Oceniamy jednoznacznie medialną nagonkę na polską tradycyjną rodzinę, atakowaną bezpardonowo przez zwolenników grup feministycznych i ugrupowań opanowanych homofobią seksualną.

Prosimy modlitewnie o elementarną uczciwość w procesie przyznawania miejsca na multipleksie dla Telewizji „Trwam”, a lekceważenie woli milionów Polaków wyrażonej w podpisach, złożymy jako skargę przed Panem Bogiem.

Przyniesiemy prośbę o chleb powszedni i błaganie, by chlebem powszednim był dialog miedzy rodakami a nie wzmagające się ujadania osób walczących o kość władzy.

Zapraszam do Częstochowy wszystkich ludzi pracy, wierzących i dystansujących się od przekonań religijnych, ludzi z różnych central związkowych. Dziś konieczne jest solidarne trwanie na służbie prawdzie, człowiekowi i Ojczyźnie. Polecajmy trudne dziś naszej Ojczyzny.

Z wyrazami czci i poważania
† Kazimierz Ryczan
Biskup Kielecki

Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy

Międzyzakładowa Solidarność Fiat Auto Poland organizuje wyjazd pielgrzymów oraz związkowego pocztu sztandarowego na niedzielne uroczystości. Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są w związkowych siedzibach NSZZ Solidarność w Bielsku-Białej (033/813-22-53) i Tychach (tel. 032/217-96-98). Koszt przejazdu autokarem do Częstochowy i z powrotem, wraz z ubezpieczeniem, wynosi 10 zł od osoby. Wyjazd z Bielska-Białej o godz. 7.00 (zatoka MZK przy ul. Traugutta), natomiast z Tychów o godz. 7.40 (zatoka obok Hotelu Tychy). Powrót w późnych godzinach popołudniowych.