Zgłaszamy uwagi i rozwiązujemy problemy

2020-12-19

Tylko przedstawiciele naszej międzyzakładowej Solidarności zgłaszali uwagi i zastrzeżenia do warunków, bezpieczeństwa oraz higieny pracy podczas posiedzenia Komisji BHP w FCA Poland, które odbyło się w piątek 18 grudnia 2020. Jednocześnie większość pozostałych organizacji związkowych nie wysłała nawet swoich reprezentantów na posiedzenie komisji, widocznie uznając, że bezpieczne i higieniczne warunku pracy są mało ważne. Tymczasem dla NSZZ Solidarność są one jednym priorytetów. My bowiem zawsze stoimy po stronie ludzi.

Podczas ostatniego w tym roku posiedzenia Komisja BHP w FCA Poland sporo uwagi poświęciła szatniom oraz pomieszczeniom socjalnym. Przede wszystkim w damskich szatniach 2 i 2A (hala nr 7) nie tylko zamontowane zostały antycovidowe przegrody między umywalkami, ale również zainstalowane kurki we wszystkich bateriach (wcześniej wydzielone przegrodami były umywalki w których nie sposób było odkręcić kranu). Tym samym po interwencji przedstawiciela NSZZ Solidarność zwiększona została do stanu przedcovidowego liczba czynnych umywalek, co poprawia warunki do umycia się po pracy.

Jednocześnie ustalono, że do końca obecnej przerwy produkcyjnej – czyli 11 stycznia 2021 – w końcu zmodernizowana zostanie instalacja wentylacyjna w szatniach zlokalizowanych w obiekcie (hali) 32. Specjalistyczne badania potwierdziły bowiem, że – na co zwracała uwagę nasza międzyzakładowa Solidarność – wentylacja ta jest zbyt słaba i nie zapewnia odpowiedniej wymiany powietrza.

Zadecydowano także o pilnej naprawie uszkodzonych stołów i krzeseł (wystające śruby, luźne siedziska lub wręcz ich brak) w kąciku śniadaniowy starej hali na wydziale Lakierni. Wprawdzie przedstawiciel HR Mirosław Cebrat usiłował przekonywać, że jego zdaniem Komisja BHP nie powinna zajmować się pomieszczeniami socjalnymi, ale szybko został wyprowadzony z błędu przez przewodniczącą tej komisji.

Dyskutowana była również kwestia ulokowania kącika śniadaniowego linii D w gustownym namiocie tuż obok linii przenośnych toalet, z których powietrze (i zapachy raczej nie sprzyjające spożywaniu posiłków) wentylowane jest wprost na ten namiot. Proponowanymi rozwiązaniami jest wyprowadzenie wentylacji toalet rurami poza budynek, zamiast kierowania ich na wnętrze hali.

Natomiast w przypadku odcinka montażu szklanych dachów problemem jest dla odmiany brak blisko położonej toalety. Dlatego albo należy wydać zatrudnionym tam osobom polarowe bluzy (kurtki), aby bez uszczerbku dla zdrowia mogły spacerować nieco ponad sto metrów na otwartym powietrzu do najbliższej toalety, albo też zlokalizowani koło ich miejsc pracy przenośnej toalety z umywalką. Przedstawiciele pracodawcy zapowiedzieli rozważenie obu tych opcji. Tym samym kwestia ta z pewnością wróci podczas kolejnego posiedzenia Komisji BHP. Nasza międzyzakładowa NSZZ Solidarność nigdy nie zostawia niezałatwionych spraw, a jej priorytetem niezmiennie są bezpieczne, higieniczne oraz dobrze wynagradzane miejsca pracy.

(sp)