Nasz kandydat do Parlamentu Europejskiego

2014-04-24

Nasz kandydat do Parlamentu Europejskiego

25 maja 2014 odbędą się w naszym kraju wybory deputowanych (europosłów), którzy zasiądą w Parlamencie Europejskim kadencji 2014-2019. Wśród ubiegających się o mandat znajduje się Stanisław Szwed, związany z NSZZ Solidarność nieprzerwanie od 1980, który kandyduje z czwartego miejsca na śląskiej liście Prawa i Sprawiedliwość. Zatem jeżeli chcemy, aby w Parlamencie Europejskim skutecznie bronione były interesy polskich pracowników – to głosujmy na Stanisława Szweda!

Z apelem do wszystkich członków i sympatyków Solidarności, do wszystkich ludzi, którym nieobce są problemy pracownicze, o poparcie związkowego kandydata Stanisława Szweda w kampanii wyborczej i w dniu głosowania do Parlamentu Europejskiego zwrócił się również Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność (więcej czytaj tutaj), przypominając w przyjętej uchwale, że Stanisław Szwed

od lat wypełniając mandat posła RP nigdy nie zapomniał, że był i pozostał związkowcem. Nie tylko nigdy nie sprzeniewierzył się naszemu Związkowi, ale zawsze służył nam swoją radą i pomocą, a na forum Sejmu zawsze reprezentował interesy ludzi pracy upominając się o respektowanie praw pracowniczych, o sprawy ludzi bezrobotnych, najsłabszych, pokrzywdzonych przez los, o pomoc przy rozwiązywaniu rozlicznych problemów naszego regionu. Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie posła Stanisława Szweda – Naszego Posła.

Teraz Stanisław Szwed zamierza kontynuować tę samą pracę na szerszym forum, w Parlamencie Europejskim, gdzie podejmowanych jest wiele decyzji, które mają bezpośredni wpływ na polskie prawo, w tym także na prawo pracownicze, a także na sytuację w naszym kraju.

Obecnie Stanisław Szwed po raz czwarty pełni mandat posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (w latach 1997-2001 reprezentował Akcję Wyborczą Solidarność, a od 2005 – Prawo i Sprawiedliwość). Będąc wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zabiega o poszanowanie praw pracowniczych i związkowych. Jest również członkiem Rady Ochrony Pracy, działającej przy Sejmie RP. W latach 2006-2008 był jej przewodniczącym.

Stanisław Szwed jest członkiem NSZZ Solidarność od 1980. W naszym Związku pełnił różne funkcje, od przewodniczącego Komisji Zakładowej, zastępcy przewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie, przewodniczącego Regionalnej Sekcji Metalowców, aż po członka Komisji Krajowej. Od 2006 – a zatem już dwie kadencje – jest przewodniczącym Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność. „Tygodnik Solidarność” uhonorował go tytułem „Człowieka Roku 2006”.

Kluczowym celem działalności Stanisława Szweda w Parlamencie Europejskim będzie będzie walka z zapisami niekorzystnego pakietu klimatyczno-energetycznego, zabieganie o poszanowanie praw pracowniczych oraz umacnianie dialogu społecznego na szczeblu europejskim. Należy bowiem pamiętać, że do podstawowych zadań Parlamentu Europejskiego należy przyjęcie lub odrzucenie prawa wspólnotowego (unijnego), podejmowania decyzji w sprawach budżetu europejskiego oraz wybierania przewodniczącego Komisji Europejskiej.

To właśnie dlatego, jak podkreśla Marcin Tyrna, przewodniczący Podbeskidzkiej Solidarności

Niezwykle istotną sprawą jest, aby Solidarność miała w przyszłym Parlamencie Europejskim sprawdzonych ludzi, do jakich bez wątpienia zalicza się Stanisław Szwed.

Zatem pamiętajmy o wyborach do Parlamentu Europejskiego i w niedzielę 25 maja 2014 głosujmy na Stanisława Szweda – lista 4, pozycja 4.

(red)