Solidarna Polska broni praw związkowych

2012-09-06

Niedopuszczalne są jakiekolwiek próby ingerowania pracodawcy w działalność związkową i zastraszania pracowników – działaczy związkowych, którzy wyrażają słuszne w ich odczuciu opinie na temat atmosfery pracy w przedsiębiorstwie – stwierdza Zarząd Główny Solidarnej Polski w swoim oświadczeniu, odnosząc się do działań władz Fiat Auto Poland podejmowanych wobec Wandy Stróżyk, przewodniczącej NSZZ Solidarność FAP.

Solidarna Polska przypomina, że związek zawodowy ma prawo i obowiązek stać na straży przestrzegania praw pracowniczych, a jego rolą jest nie tylko reprezentowanie załogi, ale również wyrażanie stanowiska w jej imieniu. Wanda Stróżyk, wypełniając obowiązki przewodniczącej międzyzakładowej organizacji związkowej wielokrotnie takie stanowisko pracowników FAP prezentowała. Jak zauważa ugrupowanie Zbigniewa Ziobry powinno być ono przedmiotem dialogu społecznego – na którym, zgodnie z art. 20 Konstytucji RP, obok solidarności i współpracy partnerów społecznych opiera się społeczna gospodarka rynkowa, będąca podstawą ustroju gospodarczego w naszym kraju – a nie podstawą kierowania roszczeń cywilistycznych. Takie działania nie służą właściwym relacjom społecznym.

„Nie zgadzamy się na tego rodzaju praktyki stosowane wobec działaczy związkowych” – kończy swoje oświadczenie Zarząd Główny Solidarnej Polski, wzywając Zarząd FAP do natychmiastowego wycofania roszczeń wobec Wandy Stróżyk.

Pełna treść oświadczenia poniżej.

Oświadczenie Zarządu Głównego Solidarnej Polski
ws. sytuacji jaka dotknęła Panią Wandę Stróżyk,
Przewodniczącą NSZZ „Solidarność” Fiat Auto Poland

Zarząd Główny Solidarnej Polski, na podstawie upoważnienia udzielonego przez Radę Polityczną Solidarnej Polski z dnia 28 lipca 2012 roku, z najwyższą dezaprobatą odnosi się do działań Zarządu jednego z największych przedsiębiorstw w Polsce – Fiat Auto Poland S.A. wobec Pani Wandy Stróżyk, przewodniczącej NSZZ Solidarność. Jest niedopuszczalna jakakolwiek próba ingerowania pracodawcy w działalność związkową i zastraszania pracowników, którzy wyrażają słuszne w ich odczuciu opinie na temat pracy w przedsiębiorstwie.

Nie do przyjęcia jest argumentacja przedstawiona w piśmie z 21 maja 2012 roku, wzywającym Panią Wandę Stróżyk do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych Fiat Auto Poland S.A., w którym oddziela się jej działalność związkową od działalności prywatnej. W piśmie tym zarzucono przewodniczącej związku zawodowego, że w czasie wieców zorganizowanych pod siedzibą firmy odważyła się mówić o dyskryminacji pracowników, zastraszaniu ich przez pracodawcę, ignorowaniu polskiego prawa, czy też odmowie dialogu. Przedstawiciele naszej formacji politycznej kilkakrotnie uczestniczyli w tych spotkaniach, które zgromadziły tysiące pracowników, popierając ich słuszne żądania. Pani Wanda Stróżyk jako lider największego związku zawodowego w tym przedsiębiorstwie wyrażała stanowisko w imieniu załogi. Taka jest rola związku zawodowego, który ma obowiązek stać na straży przestrzegania praw pracowniczych. Tym bardziej kierowanie pod jej adresem jakichkolwiek żądań jest niezrozumiałe i stawia pod znakiem zapytania dialog społeczny pomiędzy pracodawcą a pracownikami.

W związku z tym, w imieniu Solidarnej Polski, wzywamy Zarząd do natychmiastowego wycofania roszczeń wobec Pani Wandy Stróżyk. Domaganie się od przewodniczącej związku przeprosin na łamach ogólnopolskiej gazety, a także żądanie wpłaty na rzecz jednego ze stowarzyszeń kwoty 20 tysięcy złotych, można odczytywać jako próbę zastraszenia tej osoby. W tej sprawie będziemy także żądać stosownych działań ze strony Zarządu Fiata we Włoszech. Cała sytuacja podważa dobrą reputację tego przedsiębiorstwa i osłabia jego odbiór w oczach klientów. Nie zgadzamy się na tego rodzaju praktyki stosowane wobec działaczy związkowych.

/-/ Zbigniew Ziobro
Prezes Zarządu Głównego