Spór zbiorowy w Avio Polska

2018-03-23

Nie uwzględnienie przez dyrekcję Avio Polska w wyznaczonym terminie żądań płacowych – podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2018 stawek MPG o 2 zł do godziny oraz miesięcznych płac zasadniczych o 336 zł – złożonych wspólnie przez organizacje związkowe w trybie sporu zbiorowego 27 lutego 2018 sprawiło, że zgodnie z prawem od tego dnia istnieje w Avio Polska płacowy spór zbiorowy.

Przypomnijmy, że spotkanie płacowe odbyło się miesiąc wcześniej, po zgłoszeniu przez organizacje związkowe wspólnego żądania wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników Avio Polska o 500 zł miesięcznie, w tym 300 zł podwyżki miesięcznej płacy zasadniczej oraz średnio 200 zł dodatku stażowego. Taki wzrost płac w skali roku stanowiłby zaledwie 6,2 proc. zysku Avio Polska, który w 2017 wyniósł 54 mln zł!

Niestety pracodawca podczas dwudniowych (20-21 lutego 2018) negocjacji proponował jednie groszową (dokładnie 55 gr do godziny) podwyżkę stawek oraz symboliczny – o 20 zł – wzrost premii miesięcznej, o dodatku stażowym nie chcąc nawet słuchać. Tymczasem Solidarność reprezentująca pracowników Avio Polska i broniąca ich interesów podkreślała, że obecna premia  miesięczna powinna być wliczona do stawki godzinowej, a nie rozbudowywana.

W takiej sytuacji organizacje związkowe 27 lutego 2018 przedstawiły nowe żądanie płacowe – wspomniana podwyżka stawek MPG o 2 zł do godziny oraz miesięcznych płac zasadniczych o 336 zł – w trybie sporu zbiorowego. Dyrekcja uznała je za „przesadne”, sugerując ich „weryfikację”. Najwyraźniej nie sprawdzając, że żądanie złożone w trybie sporu zbiorowego zarówno kwoto, jak i procentowo jest na poziomie danych ogłoszonych przez GUS dla całego kraju. W 2017 wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – do którego zalicza się Avio Polska – wyniósł 9,1 proc., co daje miesięczne wynagrodzenia na poziomie 4.516,69 zł.

Dalsze rozmowy płacowe w Avio Polska toczyły się już zgodnie z ustawową procedurą rozwiązywania sporów zbiorowych. Pierwsza runda mediacji, która odbyła się w dniach 21-22 marca 2018, nie przyniosła rozstrzygnięcia. Przedstawiona przez dyrekcję propozycje płacowe – wzrost stawek o 76 groszy do godziny oraz zwiększenie premii miesięcznej o 40 zł – nie odpowiadały słusznym oczekiwaniom pracowników i tym samym nie mogły zostać zaakceptowane przez związki zawodowe. Ustalono natomiast, że podczas kolejnej rundy mediacji, która odbędzie się w czwartek 5 kwietnia 2018, pracodawca przedstawi konkretną propozycję pozwalającą zakończyć spór zbiorowy satysfakcjonującym porozumieniem płacowym.